להחליט לבצע השקעה של 2.5 מליון ש"ח ב-3 ימי חשיבה?

אם הייתם אנשי עסקים, והיו מציעים לכם לרכוש עסק בהשקעה של 2.5 מליון שקלים אבל בתנאים הבאים:

  1. אתם בהתחלה תדעו את המתווה הכללי של העסק בלבד.
  2. כדי לקבל את כל הנתונים המדויקים אתם צריכים לחתום על מסמך הצעת רכישה לעסק, ולתת שיק מקדמה בסך של 20,000 ₪ כדי "להראות רצינות"
  3. מרגע החתימה על הצעת הרכישה, יש לכם עד 14 יום לנהל את המו"מ על הרכישה ולבדוק את מה שאתם צריכים.
  4. את החומרים שבאמת חשובים לכם על מנת שתוכלו לקבל החלטה נבונה כגון: דוחות רווח והפסד, תזרימים, דוחות חשבונאים ועוד, תקבלו כ-5 ימים אחרי שחתמתם על הצעת הרכישה.
  5. אם לא תחתמו תוך 14 יום, נחלט לכם את ה-20,000 ₪ ולא תקבלו אותם בחזרה, ואת העסק נמכור למשהו אחר.

כל איש עסקים מתחיל, היה עונה על ההצעה הזאת מייד: רבותי תודה רבה, אתם לא רציניים. אני ממשיך הלאה.

אנשי עסקים שמבינים דבר או שניים בעסקים, מכירים היטב את החשיבות של השליטה בפרטים הקטנים. אם לא תבדקו היטב את העסק שבו אתם הולכים להשקיע, ממש עד הפרט הקטן ביותר, אתם תיפגעו. תקבלו עסק שלא עובד כמו שצריך ושיפסיד הרבה כסף. לכן, כל איש עסקים, לפני שהוא ישקיע בעסק סכום עתק של 2.5 מליון ₪, יבצע את הבדיקה הכי איכותית וקפדנית שהוא יכול לעשות, ולא יבצע את ההשקעה בלי שהוא מקבל לידיו את 100% המסמכים שקשורים לעסק, ובטח שלא יבצע החלטה כזו חשובה תחת לחץ של זמן.

הכללים שנכונים לפני השקעה בעסק, נכונים שבעתיים לפני רכישת דירה מקבלן.  

אתם הולכים להשקיע סכום עתק של 2.5 מליון ₪ בממוצע, אליו מצטברים עוד סכומים גדולים כגון מדדים, הצמדות, שדרוגים, עורך דין, הובלה וכו'. זאת עסקת חייכם. אין מצב שתתנהלו אחרת מאיש עסקים שמבין נכון?

למרבה הצער, הפרקטיקה שהשתרשה פועלת כולה לרעת רוכשי הדירה מקבלן, והיא פועלת כך:

  1. אתם הולכים למשרד המכירות, מתעניינים בדירת 4 חדרים. אתם מקבלים תוכנית מכר שיווקית יפה ומהודרת, צבעונית, הכל נראה בה טוב. אתם יודעים את המתווה הכללי שלה בלבד משום שכתוב עליה שזה להמחשה בלבד.
  2. כדי לקבל את כל הנתונים המדויקים של הדירה, אתם צריכים לחתום על "בקשת הרשמה" לדירה, ולתת שיק מקדמה בסך של 20,000 ₪ כדי "להראות רצינות".
  1. מרגע החתימה על בקשת ההרשמה, יש לכם עד 14 יום לנהל את המו"מ על רכישת הדירה ולבדוק את מה שאתם צריכים.
  2. את החומרים שבאמת חשובים לכם על מנת שתוכלו לקבל החלטה נבונה כגון: תוכנית המכר הלא שיווקית של הדירה, צו המכר, תוכנית קומה, תוכנית קומת קרקע ואת כל שאר התשריטים החשובים, תקבלו כ-5 ימים אחרי שחתמתם על בקשת ההרשמה.
  3. אם לא תחתמו תוך 14 יום, נחלט לכם את ה-20,000 ₪ ולא תקבלו אותם בחזרה, ואת הדירה נמכור למשהו אחר.


אז מה מתרחש בתוך ה-14 יום האלה:

אתם סופר לחוצים, ובצדק. זאת עסקת חייכם. בתוך סיר הלחץ הזה אתם חייבים לטפל בנושא המשכנתא שלכם, הסדרת ההון העצמי, בנקים, בירוקרטיה. מתיש.

אתם צריכים למצוא עורך דין שייצג אתכם נאמנה מול הקבלן, על מנת שיבצע את כל הבדיקות המשפטיות. שימו לב! עורכי דין בודקים פן משפטי בלבד ואינם מבצעים בדיקות שקשורות למפרטים טכניים, תשריטים וכו' הם מפנים אתכם לקבלן. ובצדק- הם לא מבינים בזה ולא אמורים להבין בזה. לכל אחד יש את המקצוע שלו…

רק שני הדברים האלה- לדאוג לנושא המשכנתא ומציאת עורך דין ייקחו לכם בממוצע 10 ימים.  במקרה הטוב. אז מתי יש לכם זמן לבדוק את המפרט הטכני ואת התוכניות האמיתיות של הדירה?

לצערנו, הרבה מהרוכשים נופלים לתוך מלכודת סיר הלחץ הזה, והתוצאה היא שהם מבצעים עסקת ענק מבחינתם – בלי לקבל את כל הפרטים. ממש כמו איש עסקים כושל. הם מקבלים דירה עם מפרט טכני ירוד, נאלצים לשדרג בסכומי עתק, וגרוע מזה – לפעמים הם מקבלים דירה שכלל אינה מתאימה להם.

לכן, יש חשיבות קריטית לפנות לגוף אובייקטיבי עם ידע מומחיות וניסיון, שיבצע עבורכם בדיקה מקצועית ומקיפה. רק גוף מקצועי שכזה יוכל לתת לכם מענה בזמן הקצר שיש לכם, ולפרוש בפניכם את כל המידע הדרוש לצורך הרכישה. באופן זה, הלחץ עליכם יקטן בצורה משמעותית ותוכלו להתפנות לטפל בשאר הדברים החשובים, מבלי לוותר על בדיקה יסודית, ולרכוש דירה בלב שקט ושלם, ולא תחת לחץ.

אל תהמרו על הדירה החדשה שלכם!

להחליט לבצע השקעה של 2.5 מליון ש"ח ב-3 ימי חשיבה?