על חשיבות ביצוע בדיקה יסודית לפני רכישת דירה מקבלן

החלטתם לרכוש רכב בסכום של כ-70,000 ₪. מדובר בסכום משמעותי מאוד, עבדתם קשה בשבילו, חסכתם במשך 6 שנים בקרן השתלמות… המוכר מספר לכם שהרכב נהדר, "במצב חדש", נסענו איתו רק לעבודה, ובכלל זה "יד ראשונה מרופא". נשמע טוב. וגם הרכב נראה ממש טוב. נוצץ, עם ריח וניל… אתם אנשים רציניים. לא תשקיעו את כל קרן ההשתלמות שלכם ותקנו חתול בשק נכון? לכן, עם כל הכבוד לרופא, אתם לוקחים את הרכב למכון בדיקת רכבים לפני קניה.

המכון הוא הגוף המקצועי שיבצע עבורכם בדיקה מקיפה לרכב. אתם משלמים למכון כ-700 שקלים עבור בדיקה לרכב משפחתי  ממוצע, וכ-1000 שקלים עבור בדיקת רכב מסוג ג'יפון. אם תרצו לבדוק רכב יוקרתי יותר תשלמו כבר כ-1500 שקלים. בתמורה לכך יבדקו לרכב את כל המערכות – המנוע, המתלים, הצמיגים, המרכב, הגיר ועוד ויתנו לכם תמונת מצב אמיתית על הרכב.

בנוסף, אתם בודקים את ההיסטוריה הביטוחית של הרכב, לבדוק שלא עשה תאונות, אתם בודקים את היסטורית הטיפולים במוסך, אתם גם משלמים עבור בדיקת שעבודים ומשכונות. לא תרצו לקחת סיכון ולרכוש רכב מעוקל?

יש לא מעט פעמים, שלאחר הבדיקה על ידי מכון הבדיקה המומחה, אתם תגלו פגמים נסתרים ברכב, שהמוכר לא סיפר לכם עליהם. אותו רכב נוצץ התגלה עם מכה בשילדה, עם גיר תקול ועם תושבות מנוע גמורות.

במקרה כזה, או שאתם כועסים על המוכר שלא גילה לכם את האמת ומחליטים לא לרכוש את הרכב, או שאתם מחליטים לרכוש את הרכב אבל מפחיתים מהמחיר המבוקש סכום משמעותי כך שתשלמו את הסכום שהרכב באמת שווה. לא משנה מה תחליטו, הבדיקה עצמה חסכה לכם בשני המקרים הרבה כסף וכאבי ראש. תארו לכם שהייתם רוכשים רכב במחיר מחירון עם כל כך הרבה תקלות?

רכישת דירה מקבלן היא בדיוק כמו רכישת רכב. בהבדל אחד. כאן, כבר לא מדובר בהשקעה של 70,000 ₪, אלא בסכום עתק של 2.5 מליון ₪ בממוצע. אתם לא יכולים להרשות לעצמכם שלא לעשות את הבדיקה הכי יסודית ומקיפה שניתן.

גם ברכישת דירה, יש המון מערכות שצריך לבדוק (הרבה יותר ממערכות של רכב) ובכל מערכת כזו יכולים להתגלות פגמים נסתרים שלא סיפרו לכם עליהם במשרד המכירות. לדוגמא: יש את מערכת האינסטלציה, החשמל, כיבוי אש, אלומניום ועוד.

לדירה יכולים להיות מפגעים אקוסטיים משמעותיים וכן מפגעי קרינה שיכולים להוות סכנה של ממש. יתכנו ליקויים משמעותיים במבנה הדירה ובעוד נקודות רבות נוספות.

לדירה יכול להיות מפרט טכני דל ובסיסי, כזה שלא מספיק אפילו לקיום בסיסי בדירה, ויחייב בהכרח לבצע שדרוגים בעלויות גבוהות מאוד, שיכולות בקלות לעבור את ה-100,000 ₪. רוכשים רבים אינם יודעים זאת כי אין להם את ההבנה הנדרשת והם מוצאים את עצמם עם הוצאה כספית גבוהה מאוד לא מתוכננת שאין להם אפשרות לעמוד בה. הדבר גורם להם למתח רב, כאב וסבל.

את כל אלה ניתן לגלות באמצעות בדיקה מקיפה ויסודית, ולקבל לפני הרכישה, את התמונה המלאה כולה. בדיוק כמו ברכישת רכב, יתכן ותחליטו לוותר על רכישת הדירה הספציפית הזו ולבחור בדירה ראויה יותר, או שתחליטו בכל זאת לרכוש את הדירה אך להציע עבורה מחיר נמוך יותר. הבחירה היא שלכם אך העיקר שהתמונה המלאה כולל היתרונות והחסרונות של הדירה תהיה פרוסה בפניכם על מנת שתוכלו לקבל החלטה מושכלת.

אתם צריכים תמיד לזכור – בדיקת דירה לפני רכישה מקבלן היא קריטית ואסור לכם לוותר עליה. זאת משום שלא מדובר בפינת אוכל שאתם רוכשים בסכום של 6000 ₪, ואם היא לא תתאים לכם, את תמכרו אותה ביד 2 בחצי מחיר, ותקנו חדשה. הפסדתם 3000 ₪. לא נורא.

לעומת זאת, רכישת דירה שתתגלה בהמשך ככזו שאינה מתאימה לכם, היא אירוע כואב ודרמטי הרבה יותר שיכול לגרום לכם לסחרור כלכלי. מעבר לדירה אחרת ידרוש מכם המון כסף: שוב תשלום לעורך דין, למוביל, לשדרוגים וכו'. יתכן שתצטרכו להוסיף סכום כסף נכבד ולהגדיל את המשכנתא וכעת הריביות כבר גבוהות הרבה יותר.  שלא לדבר על הקושי הנפשי שכרוך בכך, טלטול המשפחה שוב למקום חדש, רישום מחדש לבתי ספר וגנים, עדכון כתובת דואר חדשה ועוד.

אתם לא רוצים להיכנס לסחרור כזה. זהו חלום בלהות. בוודאות.

לכן,  תדאגו לכם ולמשפחה שלכם ואל תוותרו על בדיקה יסודית ומקיפה לפני רכישת דירה חדשה מקבלן, כך שתדעו באמת מה אתם קונים.

על חשיבות ביצוע בדיקה יסודית לפני רכישת דירה מקבלן